Czesanie, trymowanie, strzyżenie - krótko o pielęgnacji w salonie

Czesanie
Czesanie i rozczesywanie kołtunów jest bardzo praco- i czasochłonne, nie wspominając już o walce z „filcem”. W salonie do tych zabiegów używamy specjalnych grzebieni i rozcinaków, potocznie zwanych filcakami, które znacznie ułatwiają doprowadzenie szaty psa do porządku. Samo rozczesywanie kołtunów nie jest dla psa przyjemne, więc dodatkowo wspomagamy się preparatami na bazie silikonu, które są całkowicie bezpieczne dla pupila a zarazem przyspieszają proces rozkołtuniania.

Należy pamiętać, że częste i regularne czesanie psa zapobiega powstawaniu kołtunów, tym samym zaoszczędza się psu nieprzyjemnych chwil spędzonych na stole groomerskim.

Strzyżenie
Strzyżenie psów nie musi się wiązać z ogoleniem na krótko. Za pomocą różnych nożyczek i maszynek groomer jest w stanie stworzyć fryzurkę odpowiednią do pory roku i upodobań właściciela.

U ras takich jak Yorkshire Terrier czy Shih Tzu wzorzec rasy nie dopuszcza strzyżenia, jednak stosuje się tą zasadę tylko wtedy, kiedy liczymy na karierę naszego pupila na wystawach. Właściciele, którzy nie wystawiają swoich piesków często wybierają fryzurki krótsze, bardziej praktyczne i łatwiejsze w codziennej pielęgnacji.

Niekiedy jednak dochodzi do takiej sytuacji, że konieczne jest ogolenie pieska na bardzo krótko. Taka potrzeba zachodzi wtedy, kiedy piesek ma bardzo dużo kołtunów. Groomer za zgodą właściciela decyduje się na takie wyjście, gdyż czasami inne rozwiązanie jest niemożliwe lub wiązało by się z kilkugodzinnym męczeniem psa oraz dużymi kosztami.

Na zdjęciach poniżej pokazujemy przykład pieska rasy shih tzu, który miał na sobie tyle kołtunów, że utworzyły one zbity filc na całym ciele. Biedak męczył się, miał odparzoną skórę ale podczas zabiegu grzecznie stał i z ulgą poddawał się "goleniu".

 

Trymowanie
Trymowanie przeznaczone jest dla psów szorstkowłosych takich jak m. in. Sznaucer, West Highland White Terrier , Terier Szkocki, Foksterier, Airedale Terrier itp.

Polega ono na usuwaniu martwego włosa okrywowego i podszerstka. Zabieg ten dobrze wykonywany jest całkowicie BEZBOLESNY. Trymowanie poprawia jakość sierści, usztywnia ją, nadaje koloru i blasku włosom, eliminuje problem sierści w domu, gdyż to, co pies zgubiłby w ciągu kilku tygodni na dywanie, zostawia w salonie. Włos nietrymowany albo wypada sam, albo pozostaje w skórze utrudniając wzrost nowego zdrowego włosa, czasami nawet powodując zapalenie mieszków włosowych. W przypadku samego strzyżenia psów szorstkowłosych, bez wcześniejszego trymowania, włos ulega zmiękczeniu, zaczyna dominować podszerstek, sierść robi się matowa i brzydka a psiak zaczyna linieć.

Włos przeznaczony do trymowania musi być odrośnięty ( przynajmniej 2-3 cm długości). Zabieg ten należy przeprowadzać minimum 3 razy do roku.

 

Na zdjęciu Jack russel terrier po trymowaniu